Fabryczna Boulder – ścianka wspinaczkowa we Wrocławiu

Jest już połowa października a ja pierwszy raz w tym roku byłem na ściance wspinaczkowej. W tamtym roku był taki okres, że chodziłem z kolegami co drugi tydzień na Eiger. Miałem swoje buty, na Święta Bożego Narodzenia dostałem też woreczek i magnezję, ale do dziś były nieużywane. Byłem zafascynowany wspinaniem się, ale w tym roku przekierowałem prawie całą aktywność na cross fit. Nadszedł jednak dzień, by znów się trochę po wspinać, tym razem w nieco inny sposób. Pojechaliśmy do Fabryczna Boulder.

Czym jest bouldering?

Bouldering jest stylem wspinania, w którym nie używa się asekuracji. Przeważnie wspinaczka taka odbywa się na niskich wysokościach a ścianki wspinaczkowe przypominają kształtem naturalnie wyglądające masywy skalne. Boulder oznacza w języku angielskim głaz narzutowy, powstały na skutek lodowców.

Fabryczna Boulder - bouldering, wspinaczka
Fabryczna Boulder – ścianka wspinaczkowa do boulderingu.

Bouldering – technika, siła i zwinność.

W Fabryczna Boulder byłem pierwszy raz. W Eiger co prawda też jest ścianka boulderowa, ale zawsze wydawała mi się tak trudne, że nie podejmowałem próby skorzystania z niej. Wspinałem się na, tzw. wędkę, gdzie będąc podpięty do pasa liną przerzuconą przez kołowrotek na szczycie, byłem asekurowany przez kolegę. Ścianka była z reguły prawie całkowicie pionowa, ewentualnie z lekkich nachyleniem. Trasy osiągał jednak wysokość 10-15 metrów. Kiedy jest się na szczycie, to adrenalina jest niesamowita, mimo że jest się ciągle podpiętym i asekurowanym.

Fabryczna Boulder - wspinaczka, siła, technika
Jak dobrze postawi się stopę, to cały ciężar ciała można oprzeć na jednej nodze.

Bouldering to zupełnie inna bajka. Nie ma tu asekuracji i ścianki nie są tak wysokie, ale paradoksalnie wcale nie oznacza to, że jest łatwiej. Wręcz przeciwnie! Fabryczna Boulder to jedna z największych ścian boulderowych w Polsce. Spora ilość zróżnicowanych tras pozwala każdemu na znalezienie optymalnej dla siebie. Konstrukcje przypominają naturalne głazy a rozmieszczenie poszczególnych szlaków stawia wiele wyzwań. Bouldering wymaga siły, by móc utrzymać się pod kątem, plecami skierowanymi do ziemi. Ważna jest również technika, bo dzięki niej można pokonać wiele tras przy użyciu znacznie mniejszej siły. Wymaga też zwinności i elastyczności, bo żeby pokonać niektóre trasy trzeba się naprawdę bardzo nagimnastykować czy nawet oderwać się na chwilę od ściany by dosięgnąć kolejnego występu. Warto zerknąć na youtube, żeby zobaczyć jeden z takich niewiarygodnych skoków (link).

Fabryczna Boulder, ścianka wspinaczkowa Wrocław - bouldering
Nie próbowałem wyskoków do skał, ale kilka razy zawisnąłem.

Fabryczna Boulder – moje wrażenia.

Niewątpliwie wspinaczka to jedna z moich ulubionych aktywności sportowych. Jestem amatorem, ale sprawia mi ogromną przyjemność. Fajnie było spróbować boulderingu, tym bardziej, że to jedno z naszych zadań na 2017 rok. Trasy są naprawdę ciekawe i bardzo zróżnicowane. Nie ukrywam, że większość z nich była dla mnie zbyt trudna, ale było również takie, które nie sprawiły mi problemów 😉 Myślę, że nie powiedziałem boulderingowi ostatniego słowa. Może przetestuję też inne miejscówki we Wrocławiu.

Plusem w Fabryczna Boulder jest uznawanie kart Benefit System. Podobało mi się wspomniana już liczba tras i ich zróżnicowane. Oferowana jest również szeroka oferta zajęć.

Minusem, który uderzył na początku są szatnie. Niestety nie ma w nich żadnych szafek czy półek. Są ławki i wieszaki. Nie wiadomo więc co zrobić z cennymi rzeczami. Co prawda w hali z boulderami są półki, gdzie można coś położyć, ale to wciąż jest na widoku dla wszystkich i trzeba być czujnym. Nie wiem jak w damskiej toalecie, ale w męskiej drzwi od toalety się zasuwały, ale nie miały nawet żadnego zamknięcia, zabezpieczenia przed otwarciem.

Jednorazowe wejście z biletem normalnym kosztuje 25 zł (do godziny 15:00 we wtorki i czwartki 15 zł). Wypożyczenie butów to koszt 10 zł.

Fabryczna Boulder - bouldering Wrocław
Balans, opanowanie, dobra technika – wszystko czego brakuje na tym zdjęciu 😉

Jestem przekonany, że jeszcze niejednokrotnie spróbuję boulderingu, możliwe że w Fabryczna Boulder, ale chciałbym też sprawdzić co ma w swojej ofercie Wrocław. Ciekaw jestem czy Ty się kiedyś wspinałeś. Słyszałeś wcześniej o boulderingu? A o wspinaniu na wędkę? A może w ogóle nie lubisz takiego wysiłku i wolałbyś się odpreżyć na floatingu albo zagrać w planszówki? Podziel się wrażeniami w komentarzu 🙂

2 myśli o “Fabryczna Boulder – ścianka wspinaczkowa we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *