Porady i wskazówki przed wyjazdem na wakacje do Egiptu

Przed każdym wyjazdem na wakacje stawiamy sobie wiele pytań, na które często ciężko znaleźć odpowiedź. Tak samo mieliśmy, kiedy za cel podróży obraliśmy Egipt. W naszych głowach pojawiało się wiele niepewności: Ile wziąć pieniędzy do Egiptu? Jaka waluta? Dolary czy Euro? Co to jest Klątwa czy Zemsta Faraona? Ile dawać napiwku? Najważniejsze porady i wskazówki przed wyjazdem na wakacje do Egiptu zebrałem w tym wpisie. Jeśli wybierasz się właśnie tam, przeczytaj koniecznie!

Egipt – jaka waluta?  Dolary, Euro czy Funty egipskie?

Lecieliśmy do Egiptu pierwszy raz, więc mieliśmy w głowie wiele wątpliwości i pytań, na które nie mogliśmy znaleźć odpowiedzi. Zastanawialiśmy się jaką walutę wziąć do Egiptu. Nie wiedzieliśmy też ile wziąć pieniędzy. Mam nadzieję, że porady i wskazówki, które zamieszczę, chociaż trochę pomogą w Twoim planowaniu podróży.

W Egipcie oficjalną walutą jest Funt egipski. Natomiast najbardziej lubianą przez miejscowych są dolary. Na lotnisku, w hotelu, na bazarach i również w taksówce ceny podawane są przeważnie w dolarach. Czasem jednak może się zdarzyć, że w sklepie na półce cena wynosi, np. 5, a kiedy przy płaceniu wyciągniemy dolary, okazuje się, że musimy zapłacić więcej, bo chodziło o euro. Zawsze warto się jednak targować 😉

Nasze wakacje w Marsa Alam trwały tydzień. Wzięliśmy ze sobą 300 dolarów i jeszcze sporo nam zostało. Nie planowaliśmy żadnych wycieczek fakultatywnych. Wiedzieliśmy natomiast, że chcemy przywieźć jakieś drobne pamiątki dla najbliższych i że powszechną praktyką  w Egipcie są napiwki, tzw. bakszysz.

Decydując się na wakacje, nie mieliśmy pojęcia jak piękne rafy koralowe skrywa pod swoją powierzchnią Morze Czerwone. Do tej pory Egipt kojarzył nam się z tradycyjnymi elementami tego kraju: pustynie, wielbłądy, piramidy.
Sprawdź co ukazało się naszym oczom, kiedy zanurkowaliśmy!

Komu warto dać napiwek, bakszysz?

Będąc w Egipcie można się spodziewać, że prawie każda napotkana osoba będzie chciała od nas wyciągnąć pieniądze za choćby drobny gest, który poczyni w naszą stronę. Począwszy od osób, które będą wkładać nasz bagaż do autobusu dowożącego do hotelu, przez tych, którzy bagaże przewożą z holu do pokoju, sprzątaczy, na barmanach kończąc. Ludzi wyciągających rękę i mówiących: „bakszysz„, „money” czy nawet „podarek” spotkamy na każdym kroku. Jeśli jednak na każde zawołanie wyciągniemy jednego czy dwa dolary, to stracimy naprawdę wiele pieniędzy.

Marsa Alam, Egipt. Plaża naprawia wszystko
Gorący piach, lazurowa woda, hamak rozwieszony między palmami. The beach fixes everything! 🙂

Napiwki mogą pomóc przy przydzielaniu pokoju w hotelu. Znajomi udzielili nam wskazówki, że warto sprawdzić najpierw jaki pokój został nam przydzielony, a jeśli nie spełni do końca naszych oczekiwań, to przy recepcji uśmiechnąć się, dać 5-10 dolarów i zapytać czy jest możliwość zmiany, a dzięki temu można dostać pokój z lepszym widokiem czy z jednym dużym łóżkiem, zamiast dwóch osobnych. Za dużo lepszy pokój trzeba dać trochę więcej, ale cena i tak będzie dużo niższa, niż gdybyśmy wykupili pokój z lepszym standardem za pośrednictwem biura podróży. 😉

Zwyczajowo napiwki daje się osobie, która przewozi czy przenosi nasze bagaże z holu do pokoju.

Powszechną praktyką jest także zostawianie napiwku osobom sprzątającym. 1-2 dolary w zupełności wystarczą, ale jeśli da się trochę więcej (5-6 USD), to można potem w pokoju zastać ułożone z ręczników łabędzie czy krokodyle usłane żywymi kwiatami. Co kto lubi 😛

Również jeśli zależy nam na drinkach nieco lepszych niż standardowa wódka z colą, warto dać kilka dolarów barmanowi. Może się też wtedy okazać, że magicznie w zamrażarce znajdują się schłodzone alkohole, napoje czy kostki lodu 😉

Wakacje za granicą były jednym z naszych planów na rok 2017. Sprawdź koniecznie co jeszcze znalazło się na naszej liście! 🙂

Ceny w Egipcie. Porady i wskazówki. Co kupić i jak się targować?

Jestem przekonany, że wszystkie ceny, które widnieją w sklepach, na straganach oraz te, które podają sprzedawcy, są zawsze zawyżone – otwarte na targowanie się. Jeżeli odpowiednio będziemy rozmawiać ze sprzedawcą, to końcowa cena może być znacznie niższa, niż ta początkowa. Warto też sprawdzić jak ceny różnią się u sąsiednich sprzedawców. Nie warto natomiast od samego początku skupiać uwagi na towarze, na którym nam najbardziej zależy. Sprzedawca wiedząc co chcemy kupić, nie będzie skory do obniżenia kwoty. Również wiele produktów jest droższych w obrębie hotelu, niż poza nim.

Już na lotnisku w Egipcie warto zaopatrzyć się w kartę sim do telefonu wraz z pakietem internetu (często w hotelach wifi jest płatne i drogie, a jeśli nie, to jego jakość jest tragiczna). My za pakiet 2.5GB zapłaciliśmy 8 dolarów, chociaż na początku sprzedawca zażądał 10. Na tydzień do zwykłej komunikacji w zupełności nam to wystarczyło.

Magnesy na lodówkę to 1-3 USD w zależności od miejsca. Kiedy zapytaliśmy o cenę pocztówek, to usłyszeliśmy że musimy zapłacić 1 dolara za dwie. Ostatecznie kupiliśmy 5 pocztówek za 2 dolary 🙂 Duży ręcznik w obrębie hotelu kosztował 30 dolarów. My przeszliśmy się na bazar nieopodal naszej plaży hotelowej. Sprzedawca był tam bardzo sympatyczny, nie narzucał się jak Ci na terenie hotelu, a przy tym był bardzo konkurencyjny. Za taki sam ręcznik u niego trzeba było zapłacić 10 dolarów.

Za soki ze świeżych owoców bez cukru, wody i alkoholu płaciliśmy 2 dolary. Za podobny sok w Polsce prawdopodobnie musielibyśmy zapłacić kilkanaście złotych, nawet gdybyśmy mieli zrobić go sami.

Sok z mango i granatu. Bez cukru, bez wody i alkoholu to koszy jedynie 2 dolarów.
Sok z mango i granatu. Bez cukru, bez wody i alkoholu to koszy jedynie 2 dolarów.

Zemsta Faraona – porady jak się przed nią ustrzec?

Niestety wyjeżdżając do Egiptu i nawet mając w ofercie All Inclusive, trzeba pamiętać o kilku kwestiach żywieniowych. Odmienna flora bakteryjna wpływa niekorzystnie na układ trawienny wielu turystów. Zemsta Faraona (Klątwa Faraona) związana jest z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, dla których charakterystycznymi objawami są: biegunki, nudności, wymioty, bóle brzucha czy gorączka.

Przeczytaj następujące porady i wskazówki, a Zemsta Faraona Cię nie dopadnie, a na pewno zredukujesz jej ryzyko:

 1. Nie wolno pić wody z kranu. Nawet przegotowana nie nadaje się do spożycia. Pij tylko wodę butelkowaną.
 2. Podczas mycia zębów, płukania ust czy mycia szczoteczki również korzystaj z wody z butelki.
 3. Jeżeli hotel czy biuro podróży (u nas to była Itaka) nie gwarantują, że kostki lodu są robione z wody butelkowanej, unikaj ich w drinkach czy napojach w barach.
 4. Surowe warzywa i owoce należy przemyć (również wodą butelkowaną) lub sparzyć. Najlepiej jednak obierać je ze skórki.
 5. Najbezpieczniejsze są dania, które zostają poddane obróbce termicznej. Najlepiej spożywać dania z grilla, pieczone lub smażone.
 6. Warto już przed wyjazdem stosować odpowiednie probiotyki, które wspomogą organizm i zadbają o florę bakteryjną.
 7. Kiedy na miejscu dolegliwości dadzą o sobie znać, należy niezwłocznie udać się do apteki lub lekarza, zanim objawy się nasilą.
zemsta faraona w egipcie, porady i wskazówki
Niektóre potrawy wyglądają bardzo smakowicie, ale trzeba na nie uważać

Dalsze porady i wskazówki?

Artykuł na pewno nie wyczerpuje całego tematu dotyczącego przygotowania się do wyjazdu na wakacje do Egiptu. Nakreśla tylko pewien fragment. Jeśli masz dodatkowe pytania, to zadaj je w komentarzu. Na pewno odpowiem najlepiej jak będę potrafił

A może sam masz ciekawe doświadczenia związane ze zwyczajami w Egipcie? Jak wyglądały napiwki u Ciebie? Jaka jest Twoja recepta kiedy Zemsta Faraona daje o sobie znać? Każda informacja to cenna wskazówka dla innych czy dla nas, bo my na pewno się jeszcze wybierzemy do Egiptu, żeby pooglądać rafy koralowe!

11 myśli o “Porady i wskazówki przed wyjazdem na wakacje do Egiptu

  1. Poczekacie jeszcze ze 2 lata i pojedziecie we trójkę 😉 Małżeństwa też tam jeżdżą ze swoimi dziećmi. Myślę, że największym niebezpieczeństwem jakie może spotkać, to dolegliwości żołądkowe, czyli ta nieszczęsna Zemsta Faraona. Skoro zwiedzaliście Stany Zjednoczone, to Egipt nie powinien wam być straszny 😉
   A jeśli nie tam, to może…. Australia czy Indonezja? 🙂

 1. Witaj, za 2tygodnie lecę do Egiptu. Kompletnie nie wiem co i jak mam spakować. Chodzi mi o kosmetyki szampony itd.

  1. Witaj!
   To bardzo istotne czy pytasz o bagaż podręczny, zabierany na pokład samolotu czy bagaż rejestrowany, umieszczany w luku bagażowym samolotu.
   Bagaż posiada wiele restrykcji. Na pokład maksymalnie łącznie można zabrać 1 litr płynów w pojemnikach do 100 ml. Pojemniki te należy włożyć do przezroczystego opakowania. W Rossmannie jest specjalny regał, na którym można znaleźć miniaturowe wersje szamponów, mydeł, pianek do golenia, past do zębów czy innych kosmetyków. Ważne jest, aby na pokład samolotu nie brać żadnych ostrych rzeczy, np. obcinaczek, nożyczek czy pilników.

   Bagaż rejestrowany nie ma takiego rygoru. Można do niego spakować kosmetyki w normalnym rozmiarze, bez ograniczeń pojemnościowych.

   Mam nadzieję, że pomogłem. Chętnie odpowiem na wszelkie dodatkowe pytania 🙂

 2. Mój sprawdzony sposób na zemstę faraona to jeden kieliszek czystej polskiej wódki ze strefy bezcłowej na czczo. Raz w Tunezji, 3 razy w Egipcie sposób sprawdzony i nie dopadła mnie jeszcze ani razu, nawet jedząc owoce i sałatki (chociaż wtedy przyda się kieliszek przed jedzeniem).

 3. Witam,
  wybieram się do Egiptu, może masz wiedzę czy nie lepiej kupić funty egipskie w Polsce (są po około 0.30 zł) i płacić tam nimi?
  Pozdrawiam

 4. Witam,
  wybieram się do Egiptu, może macie wiedzę czy nie lepiej kupić funty egipskie
  w Polsce (są po około 0,30 zł) i płacić tam nimi?
  Pozdrawiam

  1. Witam,
   My mieliśmy jedynie dolary amerykańskie. Choć funty egipskie to oficjalna waluta w Egipcie, to mieszkańcy szczególnie upodobali sobie dolary. Większość cen była podawana właśnie w tej walucie. Zdarzało się również, że pojawiały się ceny w euro. Nie było jednak nigdy problemu, żeby zapłacić właśnie dolarami.
   Pozdrawiam i życzę udanej podróży!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *