Ramzova – narty w okolicach Dolnego Śląska.

Na nartach byłem ostatnio dwa lata temu. Nie jeżdżę świetnie. Zawsze kilka pierwszych przejazdów to ponowna nauka jazdy. W ośrodku Ramzova byłem pierwszy raz, ale bardzo mi się tam spodobało i na pewno tam wrócę niejednokrotnie. Dlaczego?

Nieduża odległość od Wrocławia

Aktualnie mieszkam we Wrocławiu. Dolny Śląsk daje wiele możliwości dla narciarzy. Na nartach można pojeździć, np. w Szklarskiej Porębie, Karpaczu, Zieleńcu czy Czarnej Górze. Wiele świetnych ośrodków jest również u naszych południowych sąsiadów w Czechach: Janskie Łaźnie, Černá hora jak również Ramzova.

Ramzova znajduje się od Wrocławia w odległości ok. 140 km (ok. 2 godziny jazdy). Opole dzieli od Ramzovej niecałe 100 km i nieco ponad 1.5 godziny jazdy samochodem.

Szczęśliwi Ci, którzy mieszkają bliżej Karkonoszy, bliżej granicy z Czechami. Dla lubiących jazdę na nartach, daje to wiele możliwości. Stoków narciarskich jest tam naprawdę sporo 🙂

ramzova stok narciarski
Ramzova – widok na trasę z parkingu.

Warunki narciarskie

W Polsce w tym roku „zima” jest praktycznie bez mrozu i bez śniegu – przynajmniej na Dolnym Śląsku 😀 Tak też było w dniu, w którym wybierałem się na narty. Temperatura co prawda wahała się w okolicach 0 stopni, natomiast nie było wcale śniegu. Taka pogoda była od Wrocławia, prawie do samego stoku w Ramzovej. Kiedy od celu podróży dzieliły nas 4 km, wciąż było bezśnieżnie. Myślałem, że będziemy musieli szukać śniegu znacznie głębiej w Czechach…

ramzova narty cernava
Pierwszy wyciąg prowadzi na polanę, na której wita turystów taki oto kozioł.

Kiedy niemal przed samym końcem drogi wjechaliśmy do lasu, warunki zmieniły się całkowicie! Na drzewach był szron i śnieg, a kiedy wyjechaliśmy na otwartą przestrzeń, zobaczyliśmy pięknie ośnieżony krajobraz.

ramzova narty wyciag serak
Na wyciągu na szczyt Seraka było naprawdę mroźnie 😀

W Polsce nie było wtedy prawie nigdzie dobrych warunków do jazdy. Dodatnie temperatury, sztucznie naśnieżane stoki i mokry, topniejący śnieg nie sprzyjałyby komfortowej jeździe. Już tak jakoś jest, że zaraz za granicą Polski, panują zawsze lepsze warunki. Wypada się tylko cieszyć, że stoki znajdują się blisko granicy 🙂

Ramzova – stoki narciarskie i ceny

Ośrodek Ramzova oferuje kilka tras narciarskich, z których najpopularniejsze są dwa odcinki Cernavy (1400m i 1300m). Spod samego parkingu można wjechać na stok wyciągiem krzesełkowym mieszczącym 4 osoby, a wyżej wyciągiem dla dwóch osób. Tak połączona trasa daje możliwość zjechania z samego szczytu Seraka z powrotem na parking.

ramzova narty wyciag stok ramzowa
W tym dniu było tak mało osób, że czasem można było jeździć wyciągiem w pojedynkę.

Koszt całodziennej jazdy to 550 CZK, czyli ok. 90 zł. Za wypożyczenie nart na 8 godzin zapłaciłem 360 CZK, czyli ok. 60 zł (cennik z wypożyczalni).

 

A Ty byłeś na nartach w Ramzovej? A może wolisz inne ośrodki w Polsce czy okolicach? A może narty to w ogóle nie rozrywka dla Ciebie i wolisz, np. leżeć na plaży w Egipcie lub w domowym zaciszu grywać w planszówki?

2 myśli o “Ramzova – narty w okolicach Dolnego Śląska.

 1. Ostatnio mamy taki młyn, ze jak już mamy chwilkę wolnego czasu to zalegamy przed telewizorem z padem, albo z ciepła herbata oglądając Netflixa. Ew. jakaś planszówka ale nad nimi nawet nie chce się siedzieć i myśleć :P.
  Jeżeli chodzi o sporty to ja jestem z tych co za nimi nie przepadają…:P. Wolę spacery albo wędrówki po górach. Z ćwiczeń wybieram jogę, a najchętniej łóżko i wygodną poduchę :D. Ale jak już bym miała wybiera to bardziej kierowałabym sie w stronę snowboardu niż nart 🙂

  1. Uwierz mi Jolu, że ostatnimi czasy sami doskonale wiemy co to znaczy „mieć młyn”. Czasu rzeczywiście często brakuje na choćby małe aktywności, a nawet na takie zaleganie na kanapie przed telewizorem.
   Nie ma się jednak co poddawać i trzeba się mobilizować do różnych czynności, nawet spacerów. A relaks przy tak pędzącym życiu również należy się każdemu. Najważniejsze, żeby było jak najwięcej czasu dla tej drugiej, Lepszej Połowy 🙂

   PS
   Na snowboardzie nigdy nie jeździłem, ale mam nadzieję, że będę miał szansę spróbować 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *