Sky Walk – spacer ścieżką w chmurach w Czechach, Dolni Morava

Tuż przy polsko-czeskiej granicy w Dolni Morava znajduje się niezwykła wieża widokowa u zbocza góry Slamnik. Konstrukcją przypomina prawdziwy roller coaster! Konstrukcja rozciąga się na wysokość 55 metrów. Nie bez powodu nosi nazwę Sky Walk 😉 Ścieżka w chmurach jest bardzo urokliwa, a widoki na okoliczne grzbiety Karkonoszy, Jaseników i Suchy Vrch to atrakcja dla każdego góromaniaka. Mam nadzieję, że uda mi się Ciebie przekonać, że warto się tam wybrać 🙂

Ścieżka w chmurach – prawdziwa perła architektury!

Sky Walk (Stezka v oblacích) to ogromna konstrukcja, do zbudowania której wykorzystano aż 280 m3 betonu, 380 ton stali oraz 550 m3 modrzewia i świerku. Wieża widokowa znajduje się na wysokości 1161 m n.p.m przy górnej stacji kolejki linowej Sněžník. Wyglądająca niczym roller coaster konstrukcje robi ogromne wrażenie.

Ścieżka w chmurach już tak blisko. Widok z pieszej trasy na szczyt
Ścieżka w chmurach już niedaleko. Widok z pieszej trasy na szczyt

Sky Walk – ścieżka w chmurach przyjazna dla dzieci i niepełnosprawnych

Ogromną zaletą jest przystosowanie ścieżki dla rodzin z dziećmi oraz dla niepełnosprawnych. Gęsto ułożone deski są niczym podłoga. Delikatne nachylenie całej trasy również sprzyja podjazdom. Na szczycie widzieliśmy rodziny z wózkami dziecięcymi oraz kobietę poruszającą się na wózku inwalidzkim. To świetnie, że architekci o tym pomyśleli! 🙂 Dowiedziałem się, że przy wyciągu obsługa pomaga w razie potrzeby osobom niepełnosprawnym wejść na wyciąg krzesełkowy oraz zawieszają wózek inwalidzki tak, by na górze ktoś z obsługi mógł go odebrać i pomóc na niego wsiąść. Można również transportować rowery oraz wózki dziecięce. Dzięki temu ścieżka w chmurach jest dostępna dla każdego!

Ścieżka w chmurach, Sky Walk bez barier! Wjedzie tu wózek dziecięcy i wózek inwalidzki.
Gęsto ułożone deski oraz delikatne nachylenie sprawiają, że wjechanie na szczyt wózkiem dziecięcym czy inwalidzkim nie sprawia problemu.

Ścieżka w chmurach to również ekstremalne wrażenia

Sky Walk to również miejsce dla tych, którzy lubią dreszczyk emocji 😉 Architekci zadbali również o tych, którym zwykły spacer nie wystarcza. Na turystów czekają takie atrakcje jak tunel wiodący na skróty między piętrami konstrukcji, zjeżdżalnia czy siatka na szczycie wieży.

Sky Walk, ścieżka w chmurach i droga na skróty. Adrenalina dla wymagających.
Trasę można było sobie skrócić przechodząc przez tunel z siatki.
Scieżka w chmurach. Sky Walk i siatka na szczycie. Niesamowity widok i wrażenia.
Ścieżka w chmurach na szczycie ma rozpiętą siatkę. Na wysokości 55 m nazwa Sky Walk nabiera większego znaczenia 😉
Ścieżka w chmurach, Sky Walk - zjeżdżalnia
Dla bardziej wymagających przygotowano zjeżdżalnię prowadzącą ze szczytu do podnóża wieży widokowej Sky Walk.

Ścieżka w chmurach. Krajobraz ze szczytu Sky Walk.

Niesamowite jest to, że dzięki konstrukcji ścieżki w chmurach, mamy możliwość zobaczenia krajobrazu otaczającego nas z każdej strony. Będąc na szczycie można zobaczyć Masyw Śnieżnika oraz główne pasmo Jesioników, Suchý Vrch i Karkonosze. Widoki są naprawdę niesamowite 🙂

Ścieżka w chmurach, Sky Walk - widok na Karkonosze i Dolni Morava
Dla takich widoków warto odwiedzić Sky Walk do Dolni Morava

Wspaniałe widoki mieliśmy również w Bieszczadach. Zobacz naszą relację z wyjazdu na weekend majowy!

Ścieżka w chmurach, Dolni Morava - widoki ze Sky Walk. Turyści na skałkach.
Dolni Morava to nie tylko Ścieżka w chmurach. Otaczające ją wzgórza i pagórki są równie piękne 🙂

Uwielbiamy góry i naturę. Zobacz naszą wyprawę na spływ kajakowy doliną Małej Panwi, która nie bez powodu znana jest również jako Opolska Amazonka 🙂

Sky Walk. Wyciągiem czy pieszo?

Do podnóża wieży widokowej można dotrzeć na różne sposoby. My zdecydowaliśmy się pójść w górę turystyczną trasą spacerową. Droga jest bardzo przyjemna a dojście spod ośrodka Marcelka zajmuje ok. 1.5h. Na trasie widzieliśmy nawet rodziny z wózkami, chociaż ścieżka jest dość wyboista. Dla lubiących górskie spacery pośród pachnących drzew, to idealny sposób na dojście do ścieżki w obłokach.

Ścieżka w obłokach, Sky Walk - trasa niebieskim szlakiem do spaceru w obłokach.
Niebieski szlak prowadzący do ścieżki w obłokach.
Sky Walk - trasa na spacer w obłokach. Widoki.
Wiele drzew było świeżo ściętych, więc przez całą trasę towarzyszył nam zapach sosnowych drzew.
Spacer w obłokach, trasa na Sky Walk
Trasa wiodła głównie zboczem góry, więc wciąż mieliśmy piękny widoki.

Na ścieżkę w chmurach można się również dostać wyciągiem. To świetna alternatywa dla tych, którzy chcą tam dotrzeć szybciej, rodzin z dziećmi, ludzi starszych czy niepełnosprawnych. Wielu turystów wjeżdżało również z rowerami, ponieważ u podnóża Sky Walk rozpoczyna się górska ścieżka rowerowa wiodąca między drzewami aż do ośrodka Marcelka. O wyprawie na Sky Walk z 14-miesięcznym dzieckiem warto przeczytać na blogu zbierajsie.pl.

ścieżka w obłokach, chmurach - Sky Walk, wyciąg krzesełkowy, którym można przewieźć wózek dziecięcy, rower i wózek inwalidzki.
Wyciąg krzesełkowy prowadzący na ścieżkę w obłokach może być dobrą alternatywą. Przydaje się również, kiedy na szczyt trzeba przewieźć wózek dziecięcy, rower czy wózek inwalidzki.

Ścieżka edukacyjna w towarzystwie krasnoludka

W drodze z parkingu do podnóża stoku narciarskiego, gdzie znajduje się wyciąg na Ścieżkę w obłokach, można spotkać patrona gór – krasnala Stamichmana. Na ścieżce edukacyjnej długości 800 m znajduje się 10 tablic z opisami historii gór, roślin i zwierząt. Są też zagadki polegające np. na dopasowaniu śladów do zwierząt lub liści do drzew, z których pochodzą. Całość jest niestety tylko w języku czeskim, ale biorąc pod uwagę jak wielu turystów z zagranicy (a najwięcej z Polski) odwiedza te Sky Walk, mam nadzieję, że wkrótce opisy pojawią się również w języku polskim.

Krasnal Stamichman - duch gór w drodzę na Sky Walk (Stezka w oblacich).
Krasnal Stamichman – duch gór w drodze na Sky Walk.

Sprawdź jakie sobie postawiliśmy cele na rok 2017 i które z nich udało się nam już osiągnąć 🙂

Ścieżka w chmurach, Sky Walk i atrakcje na trasie.
Jak widać atrakcje na trasie przyciągają nie tylko najmłodszych. Chyba rozjechałem krasnala… 🙁

Ważne informacje na temat Ścieżki w obłokach.

Samo wejście na wieżę widokową Ścieżka w obłokach dla osoby dorosłej, to wydatek 200 CZK, czyli ok. 33 zł. Można również wykupić pakiet wejście + wyciąg krzesełkowy w dwie strony. Wtedy zapłacimy 350 CZK, czyli  ok. 57 zł. Jeden zjazd ze zjeżdżalni kosztuje 50 CZK (ok. 8 zł). Dostępne są również bilety zniżkowe, grupowe oraz pakiety. Szczegółowy i aktualny cennik można znaleźć na stronie Dolni Morava. Płatności można dokonywać kartą lub czeską walutą.

Ścieżka w chmurach znajduje się w odległości ok. 2 godzin od Wrocławia, a 2.5 godziny z Opola.

Podsumowania – czy warto zobaczyć Sky Walk?

Na mnie Ścieżka w chmurach zrobiła ogromne wrażenie. Samej konstrukcji przyglądałem się bardzo uważnie, doceniając kunszt architekta Zdeňka Fránka. Otaczające wieżę widokową krajobrazy to kolejny argument za tym, by odwiedzić to miejsce. Dla mnie jednak najciekawszym elementem była siatka rozpięta na szczycie. Stojąc na niej i mając pod stopami 55 metrów do ziemi, dostaje się niezły zastrzyk adrenaliny 😉

Ciekawi mnie jakie są wasze wrażenia po spacerze na ścieżce w obłokach. Co wam się najbardziej podobało?

A może jeszcze tam nie byliście. Planujecie się tam wybrać w najbliższym czasie? A może czekacie na zimę, żeby pooglądać śnieżny krajobraz? Dajcie znać w komentarzu 🙂

9 myśli o “Sky Walk – spacer ścieżką w chmurach w Czechach, Dolni Morava

  1. Zatrzymałem się tylko na chwilę na pit-stopie. Krasnal Stamichman szybko wymienił olej i już można było pojechać dalej 😉

 1. My też zastanawialiśmy się nad spacerem, ale z trójką maluchów nasza podróż pewnie nie trwałaby 1,5 godziny, a… całe wieki :P. Fajnie, że zrobiłeś zdjęcia ścieżki. Widząc je wiem, że wybrałabym jednak nosidło. Zawsze z podziwem i niedowierzaniem patrzę na rodziców, którzy z wózkami typowo miejskimi idą po takich dróżkach. My, mimo, że mamy terenówkę, nie lubimy się męczyć. A powiedz, czy sama trasa warta przejścia? czy to po prostu dróżka przez las?

  1. A ja zawsze podziwiam rodziców, którzy wchodzą pod górę z dzieckiem w nosidle.
   Trasa to nawet nie do końca dróżka przez las, ale zboczem głównie zboczem góry. Dodałem jeszcze trzy zdjęcia z trasy. Z tego spaceru najbardziej zapamiętałem prawdziwy zapach lasu i sosnowych choinek 🙂

 2. A ja poszukuję osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, które tam były i mogą mnie uświadomić w jaki sposób się dostały do Sky Walk – bo sama konstrukcja rzeczywiście jest przyjazna, ale wyciągiem krzesełkowym raczej nie wjedzie nikt, kto na własnych nogach nie może ustać chociażby kilkunastu sekund. Więc jak tam dojechać?

  1. Osobiście nie znam nikogo poruszającego się na wóku inwalidzkim, kto był na Sky Walk.
   Napisałem jednak do obsługi Ścieżki w chumrach i dowiedziałem się, że wózki tradycyjne czy składane ważące do 50 kg, mogą być transportowane przez wyciąg krzesełkowy. Wystarczy poprosić obsługę, a ona się już wszystkim zajmie i pomoże. Pomagają również z rowerami i wózkami dziecięcymi.
   Jak sami piszą, jednym z ich haseł jest: „Sky Walk bez barier”.

   Mam nadzieję, że choć trochę rozwieję Twoje wątpliwości. Jeśli jednak dowiesz się czegoś więcej, daj koniecznie znać 🙂

   1. Dla mnie sukces to wejsc na drabine, by umyc okno albobumyc okna na moim czwartym pietrze. Wyzej nie wchodzę, nie ma szans ;). Poza tym predzej wyrzuciliby mnie stamtaď za histeryzowanie niz weszłabym na sama gore :D. I mowie to serio 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *