Tajniacy – gra planszowa, która wciąga na długie godziny

Tajniacy to gra, która polubi chyba każdy. Wymaga sprytu, taktyki, ale też wytężenia umysłu. A co najlepsze, często podczas gry jest pełno śmiechu. Planszówka ta, a może raczej karcianka, to swego rodzaju połączenie zabawy w kalambury i taboo. Za pomocą jednego wyrazu trzeba opisać inne słowa. My gramy w tajniaków bardzo często 🙂 Zapraszam do krótkiego opisu gry!

Tajniacy – wygląd planszy i zawartość pudełka

Gra składa się z 200 dwustronnych kart z kryptonimami agentów, 16 kafelków tajniaków w dwóch kolorach, 1 kafelka agenta podwójnego, którego przynależność do mafii zależy od rozgrywki, 7 kart neutralnych postaci, 1 karty zabójcy oraz 40 kart szyfrów (kluczy), które definiują jak tajniacy ułożeni są na planszy.

Do pudełka z grą również dołączona jest klepsydra, podstawka na klucz oraz bardzo przyjaźnie napisana instrukcja.

Czy widziałeś już wpis o Sky Walk? Ścieżka w chmurach w Dolni Morava w Czechach, to niezapomniane widoki na Karkonosze z wysokiej na 55 metrów wieży kształtem przypominającej roller coaster!

Przygotowując się do rozgrywki, na stole układa się 25 kart z kryptonimami (5 rzędów po 5 kolumn) oraz wybiera się losową kartę kluczy, która będzie widoczna tylko dla kapitanów drużyn (szefów mafii).

 

Tajniacy – ogólne zasady gry

Tajniacy to gra zespołowa. Zawodnicy dzielą się na dwie drużyny, w której jedna z osób staje się szefem mafii. Pozostali gracze w zespołach są detektywami, których zadaniem jest odnalezienie członków mafii ukrytych pod kryptonimami. Aby tego dokonać, mafiozi udzielają graczom wskazówek. Na podstawie klucza, który wskazuje przynależność kryptonimów do poszczególnych mafii (niebieskiej lub czerwonej), szefowie mafii podają jeden wyraz oraz liczbę mówiącą o tym, z iloma tajniakami powinna kojarzyć się ta podpowiedź. Przykładowo jeśli tajniacy z drużyny niebieskiej kryją się, m.in. pod kryptonimami: „drzewo”, „gniazdo” i „jajo”, to szef mafii może użyć podpowiedzi: „ptak, 3”, ponieważ z trzema agentami chce skojarzyć ten wyraz. Ważne jest, aby jako podpowiedzi użyć jednego wyrazu i aby podając podpowiedź nie naprowadzić współgrającego na kryptonim tajniaka z drużyny przeciwnej, a co gorsza, by nie wskazać zabójcy, którego odkrycie od razu kończy się porażką.

Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza odgadnie kryptonimy, pod którymi chowali się tajniacy przynależący do jej mafii oraz nie odsłaniając po drodze zabójcy.

Gra planszowa Tajniacy. Karcianka.

Planszówka Tajniacy – intelektualna rozrywka pełna śmiechu

By zwyciężyć w grze Tajniacy, należy jak najszybciej odkryć agentów swojej drużyny. Aby tego dokonać, należy tak dobierać podpowiedzi, by za każdym razem gracze z naszej drużyny odkrywali jak największą liczbę kryptonimów. Nie jest to jednak takie proste, jakie mogłoby się wydawać. Za pomocą jednego słowa trzeba oddać sens kilku innych mając na uwadze, by przez przypadek nie nakierować swojego zespołu na agentów przeciwników lub na zabójcę.

Przy takim ostrożnym dobieraniu słów, czasem trzeba szukać niebezpośrednich skojarzeń. Jest przy tym zawsze wielki ubaw, kiedy po zakończonej rozgrywce dowiadujemy się co autor miał na myśli używając danej podpowiedzi. Niedawno, kiedy graliśmy ze znajomymi, padła podpowiedź: „zębate, 2”. Pierwsza odpowiedź padła stosunkowo szybko: „koło”. Z drugą było już gorzej. Nie mogąc dopasować żadnego wyrazu do takiej wskazówki, jeden z graczy po prostu strzelił: „jajo”… 😀 ZĘBATE JAJO! 😀 w tym przypadku był to strzał chybiony.

Gra Tajniacy – nasza ocena

W Tajniaków zagraliśmy pierwszy raz u znajomego, który ma mnóstwo planszówek, karcianek i tego typu gier. Od razu przypadła nam do gustu, więc po pewnym czasie kupiliśmy ją dla siebie. Tajniacy to świetna gra na spotkania towarzyskie. Można w nią grać nawet w dwie osoby, a maksymalnie 8, chociaż myślę, że 4 lub 6 osób, to najlepsza konfiguracja. Gra kosztuje ok. 50 zł (Empik) i zyskała taką popularność, że doczekała się kolejnych wydań: „Tajniacy: Bez cenzury” oraz „Tajniacy: Obrazki”. My na razie zostajemy przy tradycyjnej wersji gry, ponieważ zestaw 400 kryptonimów i 40 kart kluczy sprawia, że każda kolejna rozgrywka jest zupełnie inna.

Tajniacy – zagrajmy razem!

Wpadłem na świetny pomysł! Jeśli jeszcze nigdy nie grałeś w Tajniaków, to właśnie teraz masz na to okazję. Jeśli dobrze już znasz grę Tajniacy, to nic straconego. Może dzięki próbie polubisz tę grę i będziesz jeszcze miał ochotę w nią zagrać lub nawet ją kupić. Przyłącz się do zabawy 🙂

Przykładowa partia i zasady gry

Poniżej rozłożone są na stole przykładowe karty symbolizujące kryptonimy agentów. W normalnej grze te karty są widoczne przez wszystkich graczy. Poniżej umieściłem kartę kluczy agentów, którą w tradycyjnej grze widzą tylko kapitanowie drużyn. Na podstawie znajdujących się na nich kolorów szefowie mafii udzielają wskazówek, by ich drużyny odnalazły swoich agentów przed drużyną przeciwną, nie wskazując przy tym na zabójcę oznaczonego na karcie czarnym polem ze znakiem X. Dla przykładu słowo „rzut” odpowiada mafii niebieskiej, „guma” i „soczewka” czerwonej, „kontrakt” to postać neutralna, itd. W tym rozdaniu zabójca ma kryptonim „klawisz”.

Tajniacy - gra planszowa, karcianka . Rozłożone karty
Przykładowe ułożenie kart w grze Tajniacy. Posłużmy się nią do zabawy 🙂
Tajniacy, karcianka, planszówka, gra. Klucz agentów
Przykładowa karta klucza agentów z gry Tajniacy.

W tym rozdaniu gracze czerwoni mają o jednego agenta więcej, co symbolizują czerwone światełka na ściankach klucza.

Tajniacy. Jakie są Twoje skojarzenia?

No to gramy! Chciałbym się przekonać jakie Ty dawałbyś podpowiedzi swojej drużynie, będąc szefem mafii i mając do dyspozycji powyższy rozkład kart. Wpisuj w komentarzach podpowiedzi. Zobaczymy czy komuś uda się odgadnąć co miałeś na myśli! 😉

To może ja zacznę i powiem też co miałem na myśli, żeby jeszcze raz na konkretnym przykładzie przyjrzeć się grze. Moja podpowiedź to: „palec, 2”. Zerknij na planszę i zastanów się, którzy Tajniacy mogą się kryć pod tą wskazówką. Już wiesz? Miałem na myśli „kciuk” i „kość” dla koloru czerwonego.

Jeszcze jedna wskazówka, na którą odpowiedź czekam w komentarzach 🙂 Pisz też swoje, spróbuję odgadnąć co miałeś na myśli. Moja kolejna wskazówka to:  „napój, 2”. Ciekaw jestem czy zgadniesz jakiego koloru agentów opisywałem i o jakie kryptonimy mi chodziło 🙂

6 myśli o “Tajniacy – gra planszowa, która wciąga na długie godziny

  1. Lata świetności planszówek wracają! Te gry są coraz lepsze, a tajniaków wrzucam na swoją listę. Opakowanie jest duże? Ew. czy elementy zajmują dużo miejsca? Myślę o zabraniu tajniaków w podróż.
    My lubimy Osadników z Catanu i Carcassonne, ale one są raczej duże.

    1. Pudełko Tajniaków ma wymiary 16cm x 23 cm. Żeby rozłożyć grę, to trzeba znaleźć miejsce tak naprawdę tylko na karty kryptonimów i klucza dla kapitanów. Inne karty można trzymać na boku. Jeśli nie przeszkadzają Ci klimaty Zombie, to fajnymi karciankami są też Fluxx (2-6 graczy) i Zombiaki (2 graczy). Tę drugą poznałem w weekend i bardzo mi się spodobała, chociaż kimat zombie nie do końca mi odpowiada.

    1. Tak! Doskonale 🙂 Albo Tajniacy nie są Ci obcy, albo masz dobre predyspozycje, żeby w nich zagrać. Polecam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *